Krzysztof Olkowski, Pienice, pow. makowski

Prowadzimy rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 200 ha, z czego uprawy kukurydzy zajmują areał 60‑70 ha. W 2011 roku po raz pierwszy część kukurydzy zasialiśmy z przeznaczeniem na biomasę jako wsad do biogazowni rolniczej. Jedną z dominujących odmian był Vitras, który dał niespotykanie wysoki plon zielonej masy, jak i zbierany w późniejszym okresie również suchej masy z hektara i to na glebach lekkich, głównie V, a nawet VI klasy. Wysokość roślin przekraczała 4 metry. Odmiana ta charakteryzuje się szybkim i intensywnym wzrostem w początkowej fazie wegetacji, co jest szczególnie pożądane w okresie suszy i przy występowaniu wiosennych przymrozków. Pozyskana biomasa charakteryzowała się bardzo dobrymi właściwościami cieplnymi. W kolejnym roku część areału odmiany Vitras została przeznaczona na kiszonkę dla zwierząt, gdzie również wykazała się bardzo dobrymi parametrami żywieniowymi, o dobrej strawności i wysokiej wydajności z hektara. Po tak dobrych doświadczeniach odmiana Vitras stała się odmianą dominującą w naszym gospodarstwie jako ta, o której można powiedzieć, że „daje pewny plon”, nawet na glebach lekkich i w nie do końca sprzyjających warunkach pogodowych.


Katalog odmian 2017/18

katalog small
Dobrze jest go mieć zawsze "pod ręką". Pobierz PDF

Rolnicy o naszych odmianach

Poznaj opinie producentów kukurydzy o naszych najpopularniejszych odmianach. Ci rolnicy przekonali się już co do jakości polskich odmian. Być może w przyszłości znajdzie się tu również Twoja wypowiedź?

Poznaj te opinie...

Gdzie kupić nasiona?

mapkaSprawdź, gdzie nabędziesz nasiona z HR Smolice, a jeśli jesteś ich sprzedawcą, poinformuj o tym rolników. Bądź widoczny oznaczając się na naszej mapie! Znajdź punkt sprzedaży najbliżej swojego miejsca zamieszkania.

Zobacz mapę...

Pszenica ozima Belissa

Nowa odmiana chlebowej pszenicy ozimej (klasa A/B) wyhodowana w HR Smolice. Zapraszamy do obejrzenia filmu

Newsletter

Zapisz się do newslettera