Najnowsza odmiana mieszańcowa trójliniowa żyta o nadzwyczajnej plenności wyhodowana we współpracy firm: Hodowla Roślin Smolice oraz Hodowla Roślin Danko.

  • nadzwyczajna zimotrwałość (mocny na mróz i pleśń śniegową)
  • idealny na gleby słabe
  • rewelacyjny i stabilny plon na terenie całej Polski: - w 2014 roku na poziomie a1 - średnio intensywnym plonował ponad 8 ton z ha (121% wzorca), a na poziomie a2 - intensywnym blisko 10 ton z ha (120% wzorca),- w 2015 roku na poziomie a1 - 8,5 t/ha (116% wzorca), na poziomie a2 - 10 t/ha (118% wzorca)

Żyto ozime Tur to odmiana charakteryzująca się bardzo wysoką zdrowotnością. Świetnie sprawdza się w monokulturze zbożowej (odporność na choroby podstawy źdźbła aż 8,5 w skali 9°).

Wymagania glebowe i przedplon

Odmiany mieszańcowe żyta mają podobne wymagania glebowe jak odmiany populacyjne lecz swoją przewagę uwidaczniają na glebach średnich i dobrych. Aby wydać duży plon ziarna, żyto mieszańcowe musi pobrać dostateczną ilość składników pokarmowych oraz wody, a tego na glebach lekkich przeważnie brakuje, dlatego też do uprawy nie nadają się gleby klasy V i VI. Najlepszymi przedplonami są: rośliny strączkowe (łubin wąskolistny oraz żółty), ziemniaki (z wyjąt- kiem późnych odmian), a także: owies i jęczmień. Złymi zaś zboża ozime. Negatywny wpływ przedplonu można ograniczyć uprawą poplonów ścierniskowych.


Wiadomości z pola

wazny 4 zdjAgrotechnika - nawożenie, uprawa, pielęgnacja i zbiory w Hodowli Roślin Smolice

Czytaj więcej

 

Przetargi

przetarg1W związku z rozwojem poszukujemy partnerów do współpracy. Sprawdź nasze oferty przetargowe, być może będzie to pierwszy krok do owocnej współpracy.

Zapoznaj się z ofertą...

Katalog odmian 2023

katalog small
Dobrze jest go mieć zawsze "pod ręką". Pobierz PDF

Pszenica ozima Belissa

Nowa odmiana chlebowej pszenicy ozimej (klasa A/B) wyhodowana w HR Smolice. Zapraszamy do obejrzenia filmu

Newsletter

Zapisz się do newslettera