Kukurydza

Charakterystyczne żółte kolby zna chyba każdy. Kukurydza to bowiem niezwykle popularna roślina uprawna, której historia sięga nawet kilku tysięcy lat przed naszą erą! Jak dowiodły badania, kukurydza mogła być uprawiana w Meksyku już 7000 lat temu.

Do dziś zresztą Ameryka Północna, a konkretnie Stany Zjednoczone, to największy producent tej rośliny (ok. 37%) – na drugim miejscu są Chiny (ok. 21%), a zaraz za nimi najwięcej kukurydzy hoduje się w Brazylii (ok. 7%). W Polsce uprawia się kukurydzę na areale 1,2 mln., z czego połowa jest uprawiana na ziarno, a druga połowa na kiszonkę. Udział Polski stanowi to udział w światowych zbiorach kukurydzy ok. 0,4%.

Kukurydza jest rośliną bardzo wszechstronną. Ma zastosowanie w przemyśle paszowym do karmienia drobiu, trzody chlewnej i bydła. Kukurydza ma najwyższą wartość energetyczną pośród wszystkich zbóż uprawianych. Kukurydza jest używana także w przemyśle spożywczym, w którym głównymi produktami kukurydzianymi są chrupki i płatki, mąki i kasze, alkohol w gorzelniach i browarach. Idealną przekąskę w kinie lub w domu stanowi popcorn oraz prażona kukurydza. Niemniej popularne jest gotowanie całych kolb. Oprócz tego kukurydza to doskonały dodatek do innych potraw, szczególnie w kuchni meksykańskiej. Coraz większe spożycie produktów bezglutenowych dodatkowo wpływa na popularność tej rośliny. Z powodzeniem można z kukurydzy produkować mąkę i używać jej do pieczenia bezglutenowego chleba. Z tego żółtego ziarna tej rośliny produkuje się także bogaty w kwasy Omega-6 olej kukurydziany.

Znacznie kukurydzy jako surowca znacznie rośnie w wytwarzaniu energii odnawialnej. Doświadczenia niemieckie dowodzą, że kukurydza jest jednym z najlepszych surowców do produkcji biogazu (pod względem wydajności polowej i przetwarzania). Aktualnie uprawiane odmiany pozwalają uzyskać ok. 5-6 tys. m3 metanu z 1 hektara. W Polsce na potrzeby biogazowni zbiera się około 20 000 ha kukurydzy. Dodatkowo kukurydza ma użycie w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, budowlanym.

Kukurydza pochodzi z klimatu podzwrotnikowego i ma zapotrzebowanie na ciepło i wilgoć. Jej uprawa możliwa jest w klimacie umiarkowanym, ale wymaga to odpowiedniego doboru odmian. W naszym kraju najlepszy czas na jej siew przypada na okres od połowy kwietnia do początku maja. Temperatura gleby w okresie siewu powinna wynosić nie mniej niż 8°C, co zapewnia szybkie i równomierne wschody. Naturalnym wskaźnikiem rozpoczęcia siewu jest kwitnienie mniszka lekarskiego (popularnie nazywanego mleczem), wczesnych czereśni oraz porzeczki. Przyspieszenie, jak i opóźnienie siewu w stosunku do optymalnego terminu jest niewskazane.

Przedsiębiorstwo HR Smolice to krajowy lider w hodowli oraz produkcji odmian mieszańcowych kukurydzy. Obecnie w Krajowym Rejestrze znajdują się 44 odmiany kukurydzy naszej hodowli – od odmian bardzo wczesnych (od FAO 180) do średnio-późnych – FAO do 270. Zajmują one około 35% areału uprawy tej rośliny w Polsce. Jest to dla nas ogromna satysfakcja, szczególnie biorąc pod uwagę niezwykle dużą konkurencję firm zachodnich na krajowym rynku nasion. Kukurydza pochodząca z HR Smolice jest również bardzo chętnie uprawiana w Czechach, Słowacji, Austrii, Niemczech i Francji, a także w Rosji, Ukrainie i Białorusi.

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej personalizacji. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę.  Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.