… czyli jak wysoko ciąć kukurydzę na kiszonkę?

Komentarza do artykułu w prasie dot. hodowli bydła udzielił ostatnio prof. Adamczyk. Ponieważ jest okres zbiorów kiszonkowych temat jest bardzo aktualny (data publikacji artykułu: czerwiec 2015)

 

"Wiele rozmawiam z rolnikami podczas spotkań polowych i czytam opracowania specjalistów porównujących jakość kiszonki z kukurydzy stworzonej z tej samej odmiany w zależności od wysokości cięcia. Uważam, że jeśli chcemy uzyskać większą koncentrację energii w tej paszy, powinniśmy wyżej kosić kukurydzę podczas zbioru. To wpłynie na udział kolby, a więc energii w kiszonce. Moim zdaniem niskie koszenie i większa zawartość włókna w kiszonce z kukurydzy jest dobrym rozwiązaniem dla stad o niższej wydajności i dla opasów. Jednak w przypadku obór produkujących ponad 10 tys. kg mleka kiszonka musi mieć wysoką koncentrację energii, której nie znajdziemy we włóknie. W związku z tym wysokość cięcia może podchodzić pod przysłowiowe kolano, czyli 40 cm. Wiem, że niektórzy hodowcy posiadający wysokowydajne stada koszą nawet na wysokości 60 cm. To jednak jest możliwe zazwyczaj przy odmianach wysoko rosnących.

Duży wpływ na określenie wysokości koszenia kukurydzy ma także jakość kukurydzy oraz pogoda. Jeżeli roślina dobrze wyrosła i ma dobrze wykształconą kolbę, hodowcy mogą sobie pozwolić na wysokie cięcie. Jeżeli jednak jest ona słaba, a tak było w zeszłym roku m.in. w kujawsko-pomorskim, gdzie miejscami kukurydza była bardzo słaba na skutek długotrwałej suszy, trzeba ją kosić możliwe jak najniżej, aby zwiększyć jej plon, niestety kosztem jakości. Tutaj hodowcy sami muszą znaleźć złoty środek. W tym roku, mimo suszy w wielu rejonach kraju, kukurydza rośnie prawidłowo i jak dotychczas, tj. do połowy czerwca (czyli okres publikacji artykułu) , nie widzę u niej niedoborów wody. Suchy maj i czerwiec były wręcz sprzyjające, ponieważ dzięki temu rośliny głęboko się zakorzeniły w poszukiwaniu wody, co pozwoli im przetrwać kolejne tygodnie wegetacji i lepiej znieść ewentualne niedobory.

Na wysokość cięcia wpływają także warunki panujące podczas zbioru. Jeżeli deszcz zmył ziemię z roślin, a gleba nie jest nadmiernie mokra, to kosząc nawet na wysokości 15-20 cm, unikniemy zwożenia do silosu dużej ilości zanieczyszczeń mineralnych. Jednak należy pamiętać, że tak niska wysokość może negatywnie wpływać na zawartość próchnicy w glebie. W tym przypadku wraz z plonem wywozimy z pola duże ilości materii organicznej, czego nie zrównoważy w pełni nawet wysokie nawożenie obornikiem. Zawsze tłumaczę hodowcom, że mogą wysoko ciąć kukurydzę, kiedy jest dobrze wyrośnięta i ma dobrze uziarnione kolby, a wcześniej zebrali już dobry plon sianokiszonki z dwóch pokosów. Należy jednak pamiętać, że przy wysokim koszeniu kukurydzy konieczny jest zabieg rozdrobnienia ścierniska przed orką zimową."

prof. dr hab. Józef Adamczyk, hodowca kukurydzy HR Smolice

Przetargi

przetarg1W związku z rozwojem poszukujemy partnerów do współpracy. Sprawdź nasze oferty przetargowe, być może będzie to pierwszy krok do owocnej współpracy.

Zapoznaj się z ofertą...

Wysoka jakość

jakoscTo dla nas priorytet. Dbamy o nią na każdym etapie produkcji – od pierwszego ziarenka w hodowli aż po wyselekcjonowane nasiona oferowane rolnikowi.

Czytaj więcej...

Gdzie kupić nasiona?

mapkaSprawdź, gdzie nabędziesz nasiona z HR Smolice, a jeśli jesteś ich sprzedawcą, poinformuj o tym rolników. Bądź widoczny oznaczając się na naszej mapie! Znajdź punkt sprzedaży najbliżej swojego miejsca zamieszkania.

Zobacz mapę...

Pszenica ozima Belissa

Nowa odmiana chlebowej pszenicy ozimej (klasa A/B) wyhodowana w HR Smolice. Zapraszamy do obejrzenia filmu

Newsletter

Zapisz się do newslettera