Wymagania glebowe i przedplon
Najlepsze plony uzyskuje się na glebach dobrych i średnich w kulturze kl. IIIa – IVb, lekko kwaśnych lub obojętnych (pH > 5,5). Łubin biały nie znosi gleb podmokłych i zlewnych, a także bardzo słabych. Najlepsze jest stanowisko po zbożach, w 3‑4 roku po oborniku, nie częściej niż 4‑5 lat po sobie. Niewskazana jest uprawa na terenach Polski północnej i terenach podgórskich.
Uprawa roli
Bardzo duży wpływ na wysokość plonu ma dobra uprawa gleby. Po zbiorze przedplonu należy wykonać koniecznie uprawki pożniwne, a następnie w listopadzie orkę przedzimową. Wiosną prace polowe rozpocząć włókowaniem lub bronowaniem z uwzględnieniem stanu uwilgocenia gleby. Przed siewem zastosować agregat uprawowy.
Siew
Należy przestrzegać możliwie najwcześniejszego terminu siewu optymalnego dla danego regionu. Najlepiej wysiewać między 20 III a 10 IV, w ilości zalecanej dla poszczególnych odmian. Głębokość siewu 3‑4 cm, rozstawa rzędów 12‑20 cm. Należy pamiętać o zaszczepieniu nasion nitraginą łubinową, szczególnie na polach, na których nie uprawiano łubinu przez kilkanaście lat. Przed siewem nasiona należy zaprawić. W żadnym wypadku nie należy wysiewać nasion pochodzących z plantacji porażonych przez antraknozę lub nieznanego pochodzenia.
Nawożenie
Nawożenie mineralne najlepiej stosować pod orkę zimową w ilości 50‑70 P2O5 kg/ha i 70‑90 K2O kg/ha, w oparciu o zalecenia wg map zasobności gleb. Przed siewem można zastosować nawożenie azotem do 30 kg/ha.
Ochrona roślin
Zabiegi ochrony roślin wykonywać zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin. Informacje o środkach ochrony roślin dopuszczonych przez MRiRW do obrotu i stosowania w Polsce są dostępne pod adresem: www.minrol.gov.pl (na podstronach: Informacje branżowe → Produkcja roślinna → Ochrona roślin).
Zbiór
Omłotu dokonujemy przy zmniejszonych obrotach bębna i nieco szerzej rozwartym klepisku.