Wymagania glebowe i przedplon
Pszenicę ozimą, a szczególnie jakościową, należy uprawiać tylko na najlepszych glebach (kompleksy: pszenny bardzo dobry, pszenny dobry, żytni bardzo dobry). Gwarantuje to uzyskanie bardzo dobrego surowca. Na glebach słabszych (kompleks pszenny wadliwy, żytni dobry) zwiększa udział pośladu w plonie. Wymagania pszenicy, co do przedplonu są duże. Najlepszymi przedplonami są: rośliny strączkowe, rzepak ozimy, ziemniaki (z wyjątkiem późnych odmian),a także: owies, kukurydza na kiszonkę, koniczyna z trawami. Negatywny wpływ przedplonu można ograniczyć uprawą poplonów ścierniskowych.
Uprawa roli
Prawidłowa uprawa gleby ma istotny wpływ na plonowanie pszenicy, a szczególnie na jakość plonu odmian jakościowych. Należy terminowo wykonać uprawki pożniwne, a następnie orkę siewną i uprawę przedsiewną. Doprawienie roli przed siewem powinno być bardzo staranne,co gwarantuje szybkie, pełne i wyrównane wschody, a w rezultacie wysoki i dobrej jakości plon.
Siew
Wpływ terminu siewu na wysokość i jakość plonu jest bardzo duża, szczególnie w przypadku odmian jakościowych. W zależności od regionu termin siewu przypada pomiędzy 15 września a 5 października. Opóźnienie siewu wpływa negatywnie na jakość i wysokość plonu. Należy też pamiętać o odpowiednim zwiększeniu normy wysiewu. Wcześniejszy siew pociąga za sobą zwiększone zagrożenie chorobami, a więc należy przewidzieć przeprowadzenie odpowiednich zabiegów ochrony roślin. Gęstość siewu: 350‑500ziaren/m2, tj. wysiew 180‑250 kg/ha (zależnie od regionu, stanowiska, jakości gleby, terminu siewu, a także odmiany). Kwalifikowany materiał siewny pochodzący ze sprawdzonego źródła,powinien być zaprawiony zalecanymi zaprawami siewnymi.
Nawożenie
Wysokość nawożenia mineralnego uzależniona jest od zasobności gleby, stanowiska i przewidywanego plonu, dlatego powinno się przeprowadzać systematyczne badania zasobności gleby.Należy także pamiętać, że pszenica wymaga obojętnego odczynu gleby. Nawożenie fosforowo-potasowe powinno wynosić 40‑100 kg P2O2/ha oraz40‑120 kg K2O/ha. Nawożenie azotowe stosuje się w zależności od jakości gleby, przedplonu i spodziewanych zbiorów, wynosi 80‑160 kg N/ha. Stosuje się je głównie wiosną w dwóch lub trzech dawkach (w okresie ruszenia wegetacji i w okresie strzelania w źdźbło, a także w czasie kłoszenia). Przy stosowaniu wysokiego nawożenia azotowego należy pamiętać o stosowaniu regulatorów wzrostu.
Ochrona roślin
Początkowe wolne tempo wzrostu pszenicy powoduje, że zagrożenie chwastami jest duże. Dlatego pożądane jest wykonanie zabiegu herbicydami zalecanymi przez Instytut Ochrony Roślin w celu ich zwalczenia. Ze względu na technologię uprawy, już jesienią konieczne będzie przeprowadzenie zabiegów fungicydami. Wiosenną ochronę roślin należy przeprowadzić w fazie początku strzelania w źdźbło (głównie choroby podstawy źdźbła) oraz w fazie początku kłoszenia (mączniak prawdziwy, rdza brunatna, septorioza i inne).
Zabiegi ochrony roślin należy wykonać zgodnie z zaleceniami Instytutu Ochrony Roślin oraz po zapoznaniu się z instrukcją stosowania umieszczoną na opakowaniach stosowanych preparatów.