Lista

Wizytacja - Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach - Hodowla Roślin Smolice

28.03.2023 kierunek Agrobiznes ze Szkoły w Tarcach odwiedza HR Smolice, relacja ze spotkania...

28.03.2023 mieliśmy przyjemność gościć u siebie uczniów kierunku Agrobiznes wraz z opiekunami ze ZSP-B w Tarcach.

Grupa miała okazję poznać praktyczne aspekty związane z produkcją roślinną, zaczynając jednak od zapoznania się ze działalnością firmy, hodowli, agrotechniką roślin uprawnych i portfolio spółki.

Podczas wizyty w planie mieliśmy zaprezentować swoje gospodarstwo w lokalizacji Rogożewo oraz działy hodowli zbóż i kukurydzy.

Szczególne zainteresowanie uczniowie wykazali liniami przerobu materiału siewnego oraz nowoczesnymi maszynami, wykorzystywanymi w tym procesie. Grupa miała możłiwość z zachowaniem szczegółnego bezpieczeństwa oraz pod nadzorem zobaczyć na własne oczy, jak przebiega praca nad przygotowaniem nasion do sprzedaży i wysiewu. Zostały przedstawione poszczegółne etapy przerobu, od czyszczenia, przez sortowanie, kalibrację, zaprawianie, po pakowanie. 

W trakcie zwiedzania hodowli, uczniowie mieli również okazję zobaczyć nowoczesny park maszynowy, za pomocą, którego możemy zadbać o sporą ilość gruntów, na których gospodarujemy. Zostały przedstawione różne modele maszyn, takie jak kombajny do zbioru, ciągniki, agregaty uprawowo-siewne, opryskiwacze oraz inne specjalistyczne sprzęty i urządzenia.

Działy naukowe w naszej spółce zajmują się selekcją i hodowlą roślin, celem uzyskania nowych, lepszych odmian o pożądanych cechach. Hodowla jest procesem, który ma na celu uzyskanie rośłin o lepszych właściwościach, takich jak większa odporność na choroby, szkodniki, suszę, zwiększenie plonów, poprawa jakiści kiełkowania i nasion.

Pracownicy działów hodowli kukurydzy i zbóż uzmysłowiły ile pracy należy włożyć w wytworzenie nowych odmian. W obu sekcjach kluczową rolę odgrywa nauka i technologia, która umożliwia wykorzystanie nowych metod selekcji, np. technik molekularnych. 

Dzięki temu doświadczeniu, uczniowie kierunku agrobiznes zyskali praktyczną wiedzę na temat produkcji, uprawy, siewu, trendów w rolnictwie, kierunków rozwoju spółki; co z pewnością okaże się przydatne w przyyszłości, kiedy sami znajdą się w tej samej bądź podobnej branży...

 

Życzymy powodzenia :)

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0t4aVJ6zyACmLfUk5Qp11CvrhoKXaPnCwzjSwSJTHH48VDRBd3AgHo23KuzDTWMaKl&id=309969065685307&sfnsn=mo

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej personalizacji. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę.  Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.