Plantacje roślin strączkowych są już w trakcie zbiorów. Łubiny wąskolistne i groch na tym etapie powinny być już zebrane. Kolejne do zbioru są łubin żółty i biały. Ze zbiorem roślin strączkowych nie możemy zwlekać, szczególnie w przypadku plantacji nasiennych, gdyż opóźnienie zbioru powoduje obniżenie zdolności kiełkowania nasion.

 


13 czerwca

W poniedziałek 13 czerwca po raz kolejny pojawiliśmy się z aparatem na naszych plantacjach roślin strączkowych w Przebędowie. Zróżnicowanie odmian i gatunków jest bardzo duże, co widać gołym okiem. Na wcześniej sianych plantacjach łubin wąskolistny odmiany Regent ma już mocno wykształcone strąki, a siany kilka dni później Wars jest w pełni kwitnienia. Pełnię kwitnienia ma teraz również łubin żółty. Zresztą zobaczcie Państwo sami. Na tym etapie na plantacjach musimy zwrócić uwagę na występowanie antraknozy (szczególnie w łubinie żółtym i białym) oraz na występowanie mszyc. W razie konieczności zalecamy wykonanie zabiegów wcześniej przedstawionymi preparatami.


16 maja

Na naszych polach w oddziale w Przebędowie wzeszły już tegoroczne zasiewy roślin strączkowych. W naszej ofercie znajduje się obecnie 14 odmian łubinu wąskolistnego, 3 odmiany łubinu żółtego, 2 łubinu białego oraz 5 odmian grochu. Dobra jakość nasion oraz sprzyjające warunki pogodowe pozwoliły na uzyskanie obsady około 100 roślin na metrze kwadratowym, co przełoży się z pewnością na dobry plon.

Siew

Siewy plantacji umieszczonych na zdjęciach poniżej odbywały się w dniach 6-8 kwietnia. W przypadku siewu łubinów głębokość siewu wynosiła około 3-4 cm, a w przypadku grochu o jeden centymetr głębiej. Uprawiając łubiny na najsłabszych glebach (sypkich), należy zwrócić uwagę, aby redlice samoistnie nie zagłębiały się zbyt mocno, gdyż wysiew głębszy niż 6 cm skutkuje słabszymi wschodami.

Nawożenie

Przedsiewnie pola przeznaczone pod rośliny strączkowe zostały zasilone nawozami mineralnymi w postaci 100 kg/ha superfosfatu (46% P2O5) i 100 kg/ha soli potasowej (60% K2O). W przypadku roślin strączkowych nie stosujemy nawożenia azotowego.

Ochrona

Do ochrony przed chwastami zastosowano herbicyd Afalon dyspersyjny 450 SC, w dawce 1,5 l/ha. Ilość wody do oprysku wynosiła 300 l/ha. Zwiększona ilość wody podczas oprysków doglebowych, zwiększa skuteczność działania herbicydów doglebowych, szczególnie w przypadku suchej pogody. W grochu nadszedł już także czas wykonania oprysków powschodowych przeciwko chwastom. Do tego celu używamy środka Basagran 480 SL, w dawce 2,5 l/ha. Z chwilą rozpoczęcia kwitnienia grochu wykonany będzie oprysk preparatem Proteus 110 OD w dawce 0,6 l/ha, w celu zwalczania mszyc, pachówki strąkóweczki i strąkowca. Stan plantacji łubinów i grochu przedstawiają załączone poniżej zdjęcia.

 

 


Przetargi

przetarg1W związku z rozwojem poszukujemy partnerów do współpracy. Sprawdź nasze oferty przetargowe, być może będzie to pierwszy krok do owocnej współpracy.

Zapoznaj się z ofertą...

Wysoka jakość

jakoscTo dla nas priorytet. Dbamy o nią na każdym etapie produkcji – od pierwszego ziarenka w hodowli aż po wyselekcjonowane nasiona oferowane rolnikowi.

Czytaj więcej...

Gdzie kupić nasiona?

mapkaSprawdź, gdzie nabędziesz nasiona z HR Smolice, a jeśli jesteś ich sprzedawcą, poinformuj o tym rolników. Bądź widoczny oznaczając się na naszej mapie! Znajdź punkt sprzedaży najbliżej swojego miejsca zamieszkania.

Zobacz mapę...

Pszenica ozima Belissa

Nowa odmiana chlebowej pszenicy ozimej (klasa A/B) wyhodowana w HR Smolice. Zapraszamy do obejrzenia filmu

Newsletter

Zapisz się do newslettera