Lista

Wizyta dr Siddharth Tiwari z Indii w Przebędowie - Hodowla Roślin Smolice

W dniu 12 czerwca 2024 roku w HR Smolice Oddział Przebędowo mieliśmy zaszczyt gościć znanego naukowca Pana dr Siddharth Tiwari z NABI (National Agri-Food Biotechnology Institute, an Institute under the Department of Biotechnology, Government of India, Mohali, Punjab India).

Wizyta ta związana była z wymianą naukową w ramach projektu NAWA (wymiana bilateralna naukowców pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Indii, 2020-2024, PPN/BIN/2019/1/00142/U/00002). Obecnie grupa dr Tiwari pracuje nad inżynierią metaboliczną podstawowych roślin uprawnych, takich jak banan, pszenica i groch, przy użyciu nowoczesnych metod biotechnologicznych, opartych m.in. na metodzie CRISPR-Cas.

Po oficjalnym przywitaniu przez Panią dr inż. Barbarę Górynowicz wymieniliśmy się doświadczeniami związanymi z hodowlą grochu, łubinu wąskolistnego, białego i żółtego oraz aktualnie prowadzonymi badaniami w ramach projektów badawczych. Omówiliśmy priorytety i problemy napotykane podczas okresu wegetacji roślin strączkowych, szczególnie w odniesieniu do plonów nasion, warunków meteorologicznych, wirusów, szkodników i chorób roślin. Na szkółce hodowlanej zaprezentowaliśmy odmianę grochu siewnego MEFISTO, naszego podwójnego złotego medalistę tegorocznych targów Polagra Premiery 2024, pokazaliśmy inne aktualne odmiany roślin strączkowych HR Smolice na poletkach demonstracyjnych, kwitnące doświadczenia grochu i łubinów oraz objaśniliśmy zagadnienia związane z krzyżowaniem roślin w warunkach polowych. Spotkanie było okazją nie tylko do nawiązania współpracy naukowej z dr Tiwari i dr Magdaleną Gawłowską z IGR PAN w Poznaniu, ale także do zapoznania się z aktualnymi pracami molekularnymi prowadzonymi w zakresie roślin strączkowych.

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej personalizacji. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę.  Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.