Podczas ostatniego Dnia Kukurydzy w Skrzelewie (07 września) prof. dr hab. Józef Adamczyk, Kierownik Działu Hodowli Kukurydzy zostały nagrodzony pucharem za wybitne osiągnięcia w dziedzinie hodowli kukurydzy.

„Hodowla Roślin Smolice Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - Grupa IHAR”z siedzibą: Smolice 146, 63-740 Kobylin, woj. wielkopolskie

zaprasza uprawnione podmioty do składania ofert na badanie sprawozdań finansowych za lata 2018 i 2019 oraz sporządzenie pisemnych dokumentacji z tych czynności zgodnie z wymogami przepisów ustawy z dnia 29.09.1994r. o rachunkowości (tekst jednolity Dz. U. z 2018, poz. 395).

Podczas ostatnich targów rolnych AGROTECH w Kielcach, Komisja Konkursowa nagrodziła Złotym Medalem naszą najlepszą odmianę jęczmienia jarego. Oceniane produkty musiały spełniać wymogi wielu kryteriów, by zdobyć wyróżnienie w konkursie. Rubaszek został nagrodzony za „stabilny plon i odporność na choroby”. Ze swej strony chcielibyśmy dodać, że plon Rubaszka jest nie tylko stabilny, ale też wysoki. W 2017 roku Rubaszek zajął pierwsze miejsce w plonie ziarna w a1 oraz drugie miejsce w a2. Z kolei w 2016 roku, Rubaszek także zajął wysokie 2. miejsce.

Którą odmianę wybrać? To pytanie każdego roku zadaje sobie wielu rolników. Corocznie w Krajowym Rejestrze przybywa nowych odmian pszenicy ozimej, dodatkowo na rynku pojawia się jeszcze więcej odmian oferowanych do sprzedaży z katalogu europejskiego (CCA). Rolnik ma zatem w czym wybierać. Obiektywnym źródłem informacji jest COBORU, który na swojej stronie internetowej każdego roku publikuje najnowsze dane dotyczące badanych odmian. Jednak na wnikliwą analizę wyników badań już samych odmian z Krajowego Rejestru (jest w nim na chwilę obecną 110), dającą odpowiedź na pytanie, którą odmianę pszenicy wybrać, potrzebna jest spora ilość czasu. Zadania nie ułatwia nawarstwienie prac związane z przygotowaniem pól pod oziminy i jesiennymi zasiewami. Niniejszy artykuł z pewnością to ułatwi i oszczędzi czas.

21 kwietnia 2017 roku odbyło się Sympozjum Naukowe poświęcone 65-leciu Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Radzikowie koło Warszawy pod honorowym patronatem Ministera Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela. Podczas sympozjum Prezes Zarządu HR Smolice, Władysław Poślednik wygłosił referat pt. „15 lat Hodowli Roślin Smolice; 65 lat tradycji hodowli w Smolicach”. Ważnym punktem Sympozjum było wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych, które nadano także naszym pracownikom.

Z Władysławem Poślednikiem, Prezesem HR Smolice o działaniach firmy mających na celu utrzymanie najwyższej jakości nasion rozmawiała Marta Prusek-Galińska.

- Starania firmy HR Smolice zostały docenione nagrodą JAKOŚĆ ROKU w prestiżowej randze „Brąz”. Proszę powiedzieć, jakie działania powzięła firma, by utrzymywać jakość na wysokim poziomie?

W marcu ukazał się w miesięczniku Farmer wywiad z dr. Stanisławem Stawińskim, hodowcą odmian grochu i łubinów w HR SMOLICE, na temat mieszanek w roślinach strączkowych. Autorem materiału jest redaktor Katarzyna Szulc. W wywiadzie można dowiedzieć się, jak można podnieść plenność w uprawie strączkowych dzięki zastosowaniu mieszanek ze zbożami.

Produkty i usługi o najwyższej jakości zasługują na wyjątkowe uznanie. Najlepsze rozwiązania warto nagradzać i skutecznie promować. Takie właśnie zadanie postawiła sobie za cel redakcja Raportu Rolnego, która od kilku już lat z powodzeniem organizuje prestiżowy ranking Firmowy Hit Roku.

To już kolejny rok z rzędu, kiedy najnowsza genetyka odmian kukurydzy Hodowli Roślin Smolice trafiła do wnikliwej analizy nowoczesnego laboratorium Polskiej FederacjiHodowców Bydła i Producentów Mleka. Celem było zbadanie potencjału polskich odmian kukurydzy rekomendowanych przede wszystkim do uprawy na kiszonkę, jak i odmianogólnoużytkowych.

Wyniki analiz świadczą o wysokiej przydatności pokarmowej badanych odmian. Wartość żywieniowa kukurydzy zmienia się wraz z dojrzewaniem, dlatego też przy doborzeodmian do badania uwzględniono kryterium wysokiego plonu suchej masy oraz kolb. Im wyższy udział ziarna i skrobi w kiszonce, tym lepsza jakość. Razem daje to wysoki plon wartościowej kiszonki.

Dziękujemy za dobrą współpracę w mijającym 2016 roku i zapraszamy do jej kontynuacji.

Życzymy w Nowym Roku wszelkiej pomyślności w stawianiu czoła codziennym wyzwaniom, aby ten trud owocował wysokimi plonami.

Do siego Roku!

Hodowla Roślin SMOLICE

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że odmiana kukurydzy Rosomak zdobyła kolejną nagrodę. Tym razem jest to Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztofa Jurgiela. Uroczyste wręczenie miało miejsce podczas Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie. W imieniu firmy puchar odebrał Andrzej Koszela z Oddziału w Bąkowie. Oceny produktów biorących udział w konkursie oraz przedstawienia propozycji do nagrody dokonywał Komitet Organizacyjny Krajowej Wystawy Rolniczej przy Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, natomiast zatwierdzenie produktów do nagród miało miejsce w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W dniach 3-4 września 2016 roku w Częstochowie odbyła się Jubileuszowa XXV Krajowa Wystawa Rolnicza zorganizowana przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Wystawa towarzyszyła ogólnopolskim uroczystościom dożynkowym na Jasnej Górze. Patronem honorowym był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Plantacje roślin strączkowych są już w trakcie zbiorów. Łubiny wąskolistne i groch na tym etapie powinny być już zebrane. Kolejne do zbioru są łubin żółty i biały. Ze zbiorem roślin strączkowych nie możemy zwlekać, szczególnie w przypadku plantacji nasiennych, gdyż opóźnienie zbioru powoduje obniżenie zdolności kiełkowania nasion.

 

Zapraszamy do odwiedzania naszego poletka demonstracyjnego w miejscowości Dłoń (przy trasie numer 36) i przyglądania się odmianom. Wszystkich odmian łącznie jest tam 26 odmian, w tym aż 8 nowości zarejestrowanych w 2016 roku oraz 6 zarejestrowanych w roku ubiegłym. Kolekcja odmian jest naprawdę szeroka i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Kukurydza na demo prezentuje się naprawdę imponująco. Zobaczyć to można na poniższych zdjęciach, a bliżej na przykładzie odmiany SM Hubal (zdjęcia z dnia 27 lipca).

Dnia 3 czerwca br. w IHAR-PIB w Radzikowie odbył się Dzień Otwartych Drzwi, zorganizowane przez Instytut we współpracy z Polskim Związkiem Producentów Roślin Zbożowych oraz Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy. Spotkanie otworzył Wiceminister Ryszard Zarudzki kierując swoje wystąpienie przede wszystkim do licznej młodzieży.W wydarzeniu wzięło udział około 300 osób, w tym przedstawiciele władz, naukowcy, rolnicy, hodowcy, przedstawiciele związków branżowych, prasy rolniczej oraz uczniowe szkół rolniczych.

W pierwszym kwartale bieżącego roku nasza firma otrzymała nominację w konkursie JAKOŚĆ ROKU w 10. Jubileuszowej edycji największego programu promującego jakość w Polsce. Warunkiem do uzyskania certyfikatu jest audyt procesów zachodzących w firmie, a szczególne tych związanych z jakością, także strategia i polityka firmy oraz sposoby jej realizacji, zarządzanie zasobami ludzkimi i wykorzystanie ich potencjału, a nawet satysfakcja klientów, pracowników i współpraca z otoczeniem. Pod ocenę zostały także poddane osiągnięcia przedsiębiorstwa w stosunku do założonych celów.

Kapituła Medalu Stanisława Kaszubskiego przyznała Prezesowi HR Smolice, Władysławowi Poślednikowi medal Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych „ZASŁUŻONY DLA GOSPODARKI ZBOŻOWEJ” za wybitne zasługi w kształtowaniu przemian i modernizacji polskiej wsi w zakresie przechowalnictwa zbóż.

Medal wręczali członkowie Kapituły Medalu oraz Dyrektor Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie, prof. dr hab. Edward Arseniuk.

W ubiegłym tygodniu odbyła się 22. edycja targów rolniczych AGROTECH. W ciągu trzech dni zaprezentowano najnowocześniejsze maszyny, urządzenia i środki produkcji. Hodowla Roślin Smolice zaprezentowała na nich swoje najlepsze odmiany.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z targów Polagra-Premiery. W telegraficznym skrócie: duże zainteresowanie, wielu zwiedzających oraz Złote Medale dla żyta hybrydowego Tur, żyta populacyjnego Horyzo i dwa dla kukurydzy Rosomak - jeden przyznany przez ekspertów, a drugi przez konsumentów czyli producentów kukurydzy, rolników i sympatyków tego gatunku. Dziękujemy za wizyty na stoisku! Wkrótce relacja video.

Podczas minionych targów Polagra Premiery flagowa odmiana kukurydzy Rosomak zdobyła oba możliwe do uzyskania wyróżnienia. Oznacza to dwa Złote Medale – jeden nadany przez jurorów, którymi są eksperci w poszczególnych kategoriach wystawców. Natomiast drugi medal to „Wybór Konsumentów” czyli uznanie producentów i sympatyków kukurydzy, którzy oddając swoje głosy w internecie oraz podczas trwania targów dokonują wyboru preferowanej przez siebie odmiany. W tegorocznej edycji z dużą przewagą w głosowaniu rolników zwyciężył Rosomak.


Oferta handlowa

Jesień 2018

W naszej ofercie znajdą Państwo nasiona bardzo dobrych odmian takich gatunków jak: pszenica, jęczmień, żyto, pszenżyto oraz rzepak.

Zapoznaj się z ofertą...

Wysoka jakość

jakoscTo dla nas priorytet. Dbamy o nią na każdym etapie produkcji – od pierwszego ziarenka w hodowli aż po wyselekcjonowane nasiona oferowane rolnikowi.

Czytaj więcej...

Gdzie kupić nasiona?

mapkaSprawdź, gdzie nabędziesz nasiona z HR Smolice, a jeśli jesteś ich sprzedawcą, poinformuj o tym rolników. Bądź widoczny oznaczając się na naszej mapie! Znajdź punkt sprzedaży najbliżej swojego miejsca zamieszkania.

Zobacz mapę...

Pszenica ozima Belissa

Nowa odmiana chlebowej pszenicy ozimej (klasa A/B) wyhodowana w HR Smolice. Zapraszamy do obejrzenia filmu

Newsletter

Zapisz się do newslettera