Wymagania glebowe i przedplon

Wysokie i najwierniejsze plony uzyskuje się na glebach średniozwięzłych o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego, w dobrej kulturze. Szczególnie przydatne do uprawy są gleby kompleksów od pszennego bardzo dobrego do żytniego dobrego.Najlepszymi przedplonami są: rośliny strączkowe(szczególnie groch), rzepak ozimy, wczesne ziemniaki,a ze zbóż owies.

Uprawa roli

Bardzo duży wpływ na wysokość plonu ma dobra uprawa gleby. Po zbiorze przedplonu należy wykonać podorywkę z bronowaniem, a następnie orkęsiewną (odpowiednio wcześnie, by gleba mogła osiąść) i uprawki przedsiewne.

Siew

Termin siewu decyduje w znacznym stopniu o wielkości przyszłych plonów. Terminowy siew wpływa na rozwój systemu korzeniowego, który gwarantuje dobre wypełnienie ziarna, odpowiednią gęstość i masę tysiąca ziaren, a także w dużym stopniu dobreprze zimowanie roślin. Optymalny termin siewu to druga, ewentualnie trzecia dekada września.Gęstość siewu: 350‑450 ziaren/m2, tj. wysiew140‑200 kg/ha (zależnie od regionu, stanowiska,gleby, terminu siewu). Kwalifikowany materiał siewny pochodzący ze sprawdzonego źródła, powinien być zaprawiony zalecanymi zaprawami nasiennymi.

Nawożenie

Bardzo ważny w uprawie jęczmienia ozimego jest odczyn gleby, należy zatem regularnie badać kwasowość i zasobność gleby. Dzięki temu można racjonalnie stosować nawozy mineralne. Wielkość nawożenia wapniowego ustala się na podstawie stopnia zakwaszenia gleby i wynosi przeciętnie 2‑3 t/ha, najlepiej stosować wapno magnezowe (uzupełnia się przy okazji niedobory magnezu). Nawożenie fosforowo-potasowe należy stosować wg zaleceń Stacji Chemiczno-Rolniczej. Przeciętnie stosuje się 50‑80 kg P2O5/ha oraz 80‑100 kg K2O/ha. Nawożenie azotowe stosuje się w zależności od jakości gleby, przedplonu i spodziewanych zbiorów,wynosi ono przeciętnie 60‑100 kg N/ha, stosowane głównie wiosną w 2-ch dawkach (w okresie ruszenia wegetacji i w okresie strzelania w źdźbło). Można,w przypadku słabszych i mniej zasobnych gleb oraz słabego przedplonu, zastosować niewielką dawkę azotu (ok. 20 kg N/ha) przed siewem.

Ochrona roślin

Zwalczanie chwastów można przeprowadzić 2‑3 dni po siewie lub jesienią w fazie 3 liści, albo też wiosną do fazy strzelania w źdźbło, herbicydami zalecanymi przez Instytut Ochrony Roślin. Ochronę przed chorobami można ograniczyć do zwalczania mączniaka prawdziwego. Należy jednak przyjąć zasadę, aby trzy górne liście (do fazy kłoszenia) i dwa (po tej fazie) były wolne od chorób. Zabiegi ochrony roślin należy wykonać zgodnie z zaleceniami Instytutu Ochrony Roślin oraz wskazówkami umieszczonymi na opakowaniach stosowanych preparatów.


Przetargi

przetarg1W związku z rozwojem poszukujemy partnerów do współpracy. Sprawdź nasze oferty przetargowe, być może będzie to pierwszy krok do owocnej współpracy.

Zapoznaj się z ofertą...

Katalog odmian 2023

katalog small
Dobrze jest go mieć zawsze "pod ręką". Pobierz PDF

Gdzie kupić nasiona?

mapkaSprawdź, gdzie nabędziesz nasiona z HR Smolice, a jeśli jesteś ich sprzedawcą, poinformuj o tym rolników. Bądź widoczny oznaczając się na naszej mapie! Znajdź punkt sprzedaży najbliżej swojego miejsca zamieszkania.

Zobacz mapę...

Pszenica ozima Belissa

Nowa odmiana chlebowej pszenicy ozimej (klasa A/B) wyhodowana w HR Smolice. Zapraszamy do obejrzenia filmu

Newsletter

Zapisz się do newslettera